... Ми всі несемося вдалину на одній і тій же планеті - ми екіпаж одного корабля.

Антуан де Сент-Екзюпері

Любителям природи, які дотягнули до екватора змагань  пропонуємо порцію цікавинок з біології.  Ось деякі з них: маса скелету людини становить близько 11 кг; в організмі людини налічується близько 600 різних м'язів.; печінка за 1 год пропускає близько 100 л крові; страус - єдиний птах, який має сечовий міхур; на планеті мешкає близько 650 видів жаб; ліси на планеті зникають зі швидкістю 20 га за хв і так далі.

Отже, поїхали:

Блок 1.

Ці тварини - кращі стрибуни у тваринному світі. Представники деяких видів можуть долати в стрибку відстані, які в 50 разів перевищують їх розмір і досягати прискорення до 20 метрів в секунду.

Діапазон розмірів цих тварин досить широкий. Так, найменша в світі тваринка має довжину тіла близько 8 мм. Найбільша представниця свого виду має максимальну довжину 36 см, а вага може перевищувати 3 кілограми.

Саме ця тварина є найотрутнішою сухопутною твариною в світі.

В Японії цим тваринам призначена дуже шанована роль - там вони є символом везіння. А в Стародавньому Єгипті ці створіння теж були символом - але втілювали собою воскресіння, причому їх муміфікували одночасно з померлою людиною.

Отже:

1. Назвіть цю тварину.

2. Назвіть вид даних тварин, який є найбільшим представником цих тварин.

3. Назвіть найотрутнішого представника цих тварин.

4. Поясніть, чому у Стародавньому Єгипті цю тварину вважали символом воскресіння.

Розігрілись трішки.

Блок 2.

На давньоєгипетських гробницях трапляються зображення риби, що плаває черевцем догори. Вчені довго не могли зрозуміти, для чого давнім художникам знадобилося зображувати риб у перевернутому вигляді. Але згодом у Африці виявили невеличку рибку, яка справді плаває догори черевцем, так їй зручніше обшукувати рослини, що плавають на поверхні. І ось що найцікавіше у зовнішньому вигляді цих рибок…

Отже:

5. Назвіть незвичайну рибку, про яку йдеться.

6. Що цікавого у зовнішньому вигляді цієї рибки і для чого ці пристосування?

Їдемо далі.

Блок 3.

Цю тварину звинувачують у парниковому ефекті та кислотних дощах.

Їй ми завдячуємо відкриттям в галузі медицини, яке дало можливість подолати епідемії страшних хвороб, що зумовлювали масову смертність населення. Латинська назва цієї тварини дала назву процедурі використання винайдених препаратів.

Також для назви людей, що володіють правовим імунітетом, існує фразеологізм, в якому згадується ця тварина.

Отже:

7. Назвіть цю тварину.

8. Поясніть, яким чином ця тварина може зумовлювати появу парникового ефекту.

9. Яким чином ця тварина має відношення до медичного відкриття, про яке йдеться.

10. Дайте назву процедури використання винайдених медичних препаратів і який зв’язок ця назва має з згаданою твариною.

11. Назвіть згаданий фразеологізм

І нарешті, 

Блок 4.

Ця рослина цвіте раз на кілька десятків років. Свідків цього найрідкіснішого явища не так уже й багато. Точно передбачити рік її цвітіння ще не вдавалося нікому. Це свого роду загадка природи. Цвітіння – провісник загибелі цієї рослини. Після цвітіння гине весь гай, тому що кореневищами він зв’язаний у єдиний організм. Рослини цвітуть нерегулярно, раз на 7, 14, 20, 30 і навіть 39 років. Усі особини того самого виду зацвітають в один рік, навіть якщо вони ростуть у різних кінцях світу.

У країнах Південно-Східної Азії в сиву давнину цю рослину використовували для страти засуджених, які помирали в страшних муках, а сотні мільйонів людей на узбережжі Тихого океану, зокрема в Японії, Китаї, на Індокитайському півострові, в Індії, на Яві не уявляють собі життя без цієї рослини.

Навіть є тварини, які абсолютно залежать від цієї рослини.

Отже:

12. Назвіть рослину, про яку йдеться.

13. Опишіть спосіб катування і страти злочинців, про який згадано, яка біологічна особливість рослини лежить в основі цього способу страти.

14. Як використовують цю рослину.

15. Яка тварина залежить від даної рослини і як?

Додаткове завдання.

Перегляньте відео і дайте пояснення того, що відбувається з точки зору біології:

Практичне завдання.

Людський організм є дивовижним створінням (можливо Бога, природи, чи ще когось-чогось). Є чимало взаємозалежностей різних частин тіла. Зокрема, залежність між довжинами фаланг пальців рук виражена послідовністю (дивись світлину нижче):

Який існує зв'язок між стопою та передпліччям? Наведіть ще кілька відомих Вам залежностей та продемонструйте на собі чи близьких (у вигляді фотозвіту). Фотозвіт надсилати на адресу: avohadro@ukr.net, в темі листа вказати Прізвище, ім'я та клас.

Форма для відповідей!!!

ВІДПОВІДІ

  

 

  1. Жаба
  2. Гігантська жаба-Голіаф є найбільшою представницею свого виду. Її максимальна довжина 36 см, а вага може перевищувати 3 кілограми.
  3. Порода цієї жаби - «Коко», мешкає вона тільки в Південній Америці. Отрута «Коко» в тридцять п'ять разів небезпечніша, ніж отрута кобри.
  4. Вчені припускають, що це, швидше за все, пов'язано з наступним. У помірних і холодних широтах жаби «замерзають» щороку, впадаючи в зимову сплячку, і повертаються до життя лише навесні. Відбувається це через те, що у жаби виробляється глюкоза. При морозі вся рідина з глюкозою приймає консистенцію сиропу, при цьому без утворення кристалів. Саме тому після нетривалого зимового сну жаба здатна вижити.
  5. Сомик синадонтис.
  6. Більшість риб, що мешкають у товщі води, мають світле черевце і темну спинку. Це відповідає правилам маскування. Коли дивитися знизу, то сріблясте черевце не вирізняється на світлому фоні води, а як дивитися згори – темна спинка зливається з темним фоном дна. У сомика-«перевертня» світла спинка і темне черевце. Логіка побудови питань квесту така, що запитання одного завдання мають бути пов’язані між собою, тому ви описували багато цікавих особливостей сомика, але повною відповідь журі вважає, коли згадується особливість будови, пов’язана із плавання рибки догори черевцем.
  7. Корова
  8. Кишкові гази корови містять метан, який є однією із причин виникнення парникового ефекту.
  9. У Англії існувала прикмета, що доярки, які перехворіли на коров'ячу віспу (яка не є небезпечним для людини захворюванням), ніколи не захворюють на натуральну віспу (яка свого часу була особливо небезпечним інфекційним захворюванням людини, що спричиняло масову смертність населення). Англійський аптекар і хірург Едуард Дженнер вирішив перевірити правильність цієї прикмети своїми дослідженнями, і повністю підтвердив її вірність. Встановивши це, 14 травня 1796 року Дженнер прищепив вміст пухирця коров'ячої віспи 8-річному Джеймсу Фіпсу, а через півтора місяці — вміст пухирця натуральної віспі — і хлопчик не захворів
  10. Вакцинація. Латинською назвою «корова» -«vacca»
  11. «Священна корова» -
  12. Мова йде про бамбук.
  13. Злочинців зв’язували й складали на землю, де було посіяне насіння бамбука. Стебла, які швидко росли, через якийсь час простромлювали тіло засудженого, і він умирав у страшних муках. За добу бамбук долає в зрості 50-60 см, а деякі види бамбука – 70-100 і навіть 150 см!
  14. Бамбук слугує жителям узбережжя Тихого океану їжею, дає одяг і взуття. З бамбука виготовляють предмети домашнього господарства, використовують його як будівельний матеріал і в лікувальних цілях. Листя й тонкі гілки слугують їжею для свійських тварин і слонів. З молодих пагонів готують різні ласощі й пиво. Деревина деяких видів бамбука настільки тверда, що з неї виготовляють мечі, які не поступаються міцністю сталевим.
  15. У Китаї живе велика панда, прозвана бамбуковим ведмедем. Вона харчується виключно пагонами бамбука. У 1976 році в місцях, де жила панда, була сувора зима, і весь бамбук загинув. Позбавлені їжі панди закрили лапами голови й, не рухаючись, чекали смерті. Щоб допомогти тваринам, їх переселили в райони, де бамбук уцілів, рятуючи в такий спосіб від голодної смерті.

 

Додаткове завдання.

Те, що на відео рефлекс, зрозуміли майже всі. А от який – умовний чи безумовний?

Журі довго радились, сперечалися. Ми прийшли до висновку, що це – умовний рефлекс. Пояснюємо, чому умовний. Ви знаєте, що безумовні рефлекси видові (т.т. у всіх представників виду однакові), умовні – індивідуальні.

Уявімо, що герой сюжету – професійний боксер. Він у відповідь на кинуте яблуко міг би різко відхилитися убік, як від кулака на ринзі. А от якби парив ноги професійний футболіст, то він міг би відбити яблуко наприклад, головою. Отже, ця реакція є індивідуальною.

Хоча ми відкриті до дискусії і якщо ви АРГУМЕНТУЄТЕ свою думку, яка відрізняється від нашої, ми з радістю з вами погодимося.

Пишіть ваші міркування у формі «Апеляція».

 

Практичне завдання.

Довжина передпліччя дорівнює довжині стопи (перевірено працівниками методкабінету, див. фото).

Нас порадували інші залежності, про які ви нам написали. Наприклад, довжина розведених убік рук дорівнює зросту людини. Ця залежність також перевірена методкабінетом, вона є дійсною (див. фото).