Коли бачиш рівняння Е = mс2, стає соромно за свою балакучість

Станіслав Ленц

Навіщо солити лід

Зима, нарешті, вже залишилась позаду. Природні катаклізми у вигляді значної кількості опадів, різких перепадів температур, заметілей викликали чимало незручностей для безпечного руху транспорту та людей. Зокрема, обледеніння доріг, намерзання снігу призвело до обмеження транспортного сполучення, чимало людей зазнало травм від падіння на слизьких ділянках і так далі. Одним із найдієвіших способів боротьби з обледенінням є посипання сольовою сумішшю доріг. Хоча при дуже низьких температурах навіть цей спосіб не допомагає.

Отже,

  1. Навіщо посипають сіллю дороги?
  2. Яким чином сіль зумовлює даний ефект?
  3. Яка найнижча температура, при якій є сенс ще посипати дороги сіллю?

Битва біля Фолклендських берегів

Під час першої світової війни між британським та німецьким флотами відбулась знаменита морська битва в районі Фолклендських островів, які розміщені біля південної частини Південної Америки (50о пд.ш.). Під час цієї битви снаряди англійських гармат, не дивлячись на точність прицілу, за загадкових обставин падали в сотнях метрів лівіше німецьких кораблів. Прицільні пристрої англійських гармат не викликали жодних сумнівів, так як були дуже точно пристріляні в Англії.

Отже,

4. Що ж відбувалося зі снарядами.

5. Запишіть формулу для обчислення даної «величини».

Підкорення вершин Марсу

Гірські системи Землі, як для нас є досить високими (Гімалаї, Памір, Анди, Кордільєри). Проте, якщо взяти той же Марс, то на цій планеті є гірські системи вищі у кілька разів за земні.

Отже,

6. Від чого залежить максимальна висота гірських вершин і яка вона?

7. Порівняйте значення висоти найвищих вершин Землі та Марса.

Про перших людей

І в продовження теми позаземних об’єктів ми не могли залишити поза увагою знаменну дату в світовій історії, яка днями святкуватиме 57  річницю. Отже, мова піде про «перших» людей.

Справжня відвага потрібна для того, щоб першими йти на вістрі прогресу, і вони – найбільш відважні люди на Землі. Тисячі людей присвячують своє життя тому, щоб влитися в їх ряди, але лише одиниці досягають успіху – найрозумніші, найздоровіші, найбільш кмітливі і здатні. А все тому, що їх робота пов’язана з неймовірними труднощами.

8. Як ми називаємо «перших» людей?

9. Назвіть дату їхнього професійного свята та назвіть саме свято?

10. Яке свято, пов’язане з вищезгаданим, святкується з метою підвищення інтересу та популяризації дослідження «робочого середовища» «перших» людей?

Додаткове завдання.

Перегляньте відео та дайте пояснення (що спостерігається, назва явища, хто відкрив, від чого залежать утворювані фігури і так далі).

Практичне завдання. 

Проведіть дослід із використанням солі та льоду. Фотозвіт надсилати на avohadro@ukr.net, в темі листа вказати прізвище, ім'я, клас.

ФОРМА ДЛЯ ВІДПОВІДЕЙ

ВІДПОВІДІ:

  1. Щоб понизити температуру замерзання
  2. Коли у воду додають сіль, то кількість теплоти, яке необхідно відібрати у розчину при охолодженні, зростає, тому температура його замерзання знижується. Втім додавання солі також підвищує температуру кипіння води. Щоб подолати сили притягання до молекул солі, молекулам води необхідно рухатись значно швидше, тільки тоді вони зможуть відірватись і перейти у пар.
  3. При нормальних умовах від -250 до -18С.
  4. Снаряди відхилялись від прямої лінії наведення під дією сили коріоліса. Це сила інерції, яка діє в обертаючій системі відліку, пов’язаній із Землею. Артилеристи наводять свої гармати з врахуванням відхилення польоту снаряда, однак величина поправки залежить від широти і має різні знаки в північній і південній півкулях. Англійські  гармати були прицілені з врахуванням поправки в північній півкулі на широті Британії, а постріли відбувались на 50о пд..ш.

  5. F= - (2mw)х(v)

  6. Якби гори були вищі деякої критичної висоти (=30 км), то тиск у підніжжя гори був би таким великим, що породи там розплавились і висота гір зменшилась до критичного значення. Тому висота не може перевищувати  30 км. Оскільки сила тяжіння на поверхні Марса менша, ніж на поверхні Землі, критична висота марсіанських гір більша, ніж земних.

  7. Олміп (Марс) - 21, 229 км, Еверест (Земля) - 8, 848 км, Олімп/Еверест=2,399 раз.

  8. Космонавти, астронавти.
  9. День космонавтики, 12 квітня.
  10. Ніч Юрія, започаткована у 2001 році.
  11. Додаткове завдання.  Фігури Хладні: вікіпедія.