Математика — це велична споруда, створена уявою людини, для пізнання Всесвіту. (Ле Корбюз’є)

    Історію життя, без сумніву видатної постаті, важко відокремити від легенд, що представляють його як досконалого і величного мудреця посвяченого в усі таїнства греків і варварів. Найдавніші відомі джерела писали про нього 200 років після його смерті. Проте він сам не залишив виданих праць, тому знання про нього та його вчення ґрунтуються на працях його послідовників. Цей вчений, чи не перший використав слово «…..» для назви Всесвіту. Можливо, саме тому його ім’ям названо кілька позаземних об’єктів. Його ім’я носить відома теорема, оскільки вважається, що саме він її довів. У всі часи ця теорема цікавила кожного, і кожен шукав новий спосіб її доведення.

Від напівміфічного мудролюба нас відділяють не тільки тисячоліття. І одночасно нам зрозумілі і близькі загадки науки, людського буття, які його хвилювали. Йдучи неходженими шляхами пізнання, йому та його учням важко було не помилитися, все ж вони допомогли людству зробити ще один крок до розкриття таємниць природи.

Отже,

1. Про якого видатного мудреця йде мова? (1 бал)

2. Як він сам себе називав (за покликанням, професією...)?  (1 бал)

3. Як називався заснований ним союз (братство)? (1 бал)

4. Яке число братство вважало «ідеальним», найкращим і чому? (1 бал)

5. Яке відкриття лягло в основу їхньої музичної гармонії? (1 бал)

6. Яке слово було використано для назви Всесвіту? (1 бал)

7. Перелічіть позаземні об’єкти названі на честь нього? (1 бал + )

8. Вкажіть назву даної теореми? (1 бал)

9. Поясніть назви даної теореми: «ослячий міст», «німфа» «наречена»? (1 бал)

10.Як звали президента, який запропонував одне з доведень даної теореми? (1 бал).

Практичне завдання.

Перед вами гра, яка носить назву «                    ». Вам потрібно роздрукувати (або виконати креслення самостійно, використовуючи пропорції з малюнка), вирізати фігури (по можливості розфарбувати) та скласти кілька довільних фігур (3-5) із використанням всіх частин головоломки. Дайте назву даної гри, до речі дана гра є дуже схожою до гри, яка названа на честь нашого мудреця.

Зразки фігур (не повторювати):

 

Форма для відповідей

Результати творчого завдання надсилати на адресу: avohadro@ukr.net, в темі листа вказати назву квесту, в листі - прізвище та ім'я, клас.

Відповіді:

1. Піфагор Самоський

2. Філософом (що означає любомудр).

3. Піфагорійський союз (братство)

4. Піфагорійці вважали 10 ідеальним числом, оскільки воно утворюється додаванням перших чотирьох чисел (1+2+3+4). Вони вважають основними перші чотири числа арифметичного ряду - одиницю, двійку, трійку, четвірку. У геометричній інтерпретації цим числам послідовно відповідають: крапка, пряма (визначається двома точками), квадрат (як площинна фігура, яка визначається трьома крапками) і куб (як просторова фігура). Сума цих основних чисел дає число "десять", яке піфагорійці вважали ідеальним числом і повідомляли йому майже божественну сутність. Десять, згідно піфагорейскому вченню, - таке число, на яке можна перевести всі речі і явища світу з його протилежностями. (7 відомих тоді планет + сонце + місяць + найголовніша, десята Земля!).

5. Піфагором був відкритий взаємозв'язок числа і звуку. Він встановив, що збільшення або зменшення струни дозволяє точно задати висоту звуку. ряд чисел у взаємному співвідношенні елементів включав такі основні музичні інтервали: 2:1 — октава; 3:2 — квінта, 4:3 — кварта. Тобто, музичний тон залежить від довжинизвучної струни.

6. Космос

7. 6143 Піфагор – астероїд; Піфагор – кратер на Місяці.

8. Теорема Піфагора

9. «Ослячий міст». Слабкі учні, що заучили доведення теореми Піфагора напам'ять без розуміння прозивалися «ослами», були не в змозі подолати її, і вона служила для них на зразок непрохідного моста. «Німфа», «Наречена». Справа в тому, що в деяких списках «Начал» Евкліда ця теорема називалась «теоремою німфи» за схожість креслення з бджілкою, метеликом, що грецькою називалося «німфа». Але цим словом греки називали богинь, а також молодих жінок і наречених. Перекладаючи з грецької, арабський перекладач, не звернувши уваги на креслення, переклав слово «німфа» як «наречена», а не «метелик». Так з’явилася лагідна назва відомої теореми – «теорема нареченої».

10.  Президент США Джеймс Абрам Гарфілд.